[TV series]: LE BUREAU DES LEGENDES (2015-2017-)

Apie šnipus ir įvairias žvalgybos sektoriaus sritis yra sukurta daugybė serialų, tačiau tik nedaugeliui pavyko priartėti prie tokio kokybės lygio, kokį savo darbu pasiekė prancūzų serialo „Le Bureau des Légendes” („Legendų biuras”) kūrėjai. Jeigu mėgstate „Homeland” ir „The Americans”, tai šitas serialas kaip tik jums ir, mano manymu, dar geresnis už minėtuosius.

Tai išties labai sumaniai, įtaigiai sukurtas serialas apie tarptautinę šnipinėjimo praktiką, apie šaltą, negailestingą slaptą pasaulį, apie Prancūzijos žvalgybos tarnybos (D.G.S.E), amerikiečių CŽV, Izraelio „Mossad” ir britų MI6 kasdienybę, kuri vyksta tai Paryžiuje, tai Alžyre ar Teherane. Žiūrovas giliai panardinamas į pavojingas šnipų džiungles, kuriose visų rūšių plėšrūnai apgaudinėjami ir šaltakraujiškai žudomi, nesvarbu, vyrai ar moterys, o jų vaikai tampa manipuliacinių žaidimų dalimi.

Perspėju, kad serialo pirmosios serijos gali pasirodyti nuobodžiai pilkos, lėtai įsibėgėjančios, bet labai rekomenduoju turėti šiek tiek kantrybės. Šis pradinis nepasitenkinimas kils greičiausia dėl to, kad amerikietiškuose serialuose mes įpratę prie  spalvingų vaizdų, efektingų scenų, patriotiškų herojų ir intriguojančios įžanginės serijos, o „Legendų biuro” kūrėjai kaip kozirį ir vizitinę kortelę naudoja kitas priemones – realistiškumą ir autentiškumą. Slaptų agentų kasdienybės paveikslas čia tikslus, aštrus kaip peilis, leidžiantis stebėti net mažiausias detales bei gudrybes, pažangiausias technines priemones, kurias naudoja šešėlio kariai, kad galėtų atlikti savo pareigas ir, visų pirma, išgyventi.

Visi personažai šiame seriale apgalvoti, išbrandinti, aktorių vaidyba – nuostabi. Filmo herojai – toli gražu neprimena žaviųjų Džeimso Bondo prototipų, priešingai – vaizduojami kaip žmogiškos ir kartu plataus spektro asmenybės, savo srities profesionalai, bet asmeniniame gyvenime dažnai vienišos, liūdnos būtybės, pasišventusios savo darbui, su kuriuo sunkiai sekasi derinti šeimyninį gyvenimą ar kitus ilgalaikius santykius. Kaip vieno misijoje žuvusio agento šeimos narė sako: „mes net nesužinosime, kokiomis aplinkybėmis ir vardan ko jis paaukojo savo gyvybę”.

Vienas pagrindinių serialo aktorių – Prancūzijos kino žvaigždė Mathieu Kassovitzas, kuris atlieka Prancūzijos slaptosios tarnybos agento Guillaume vaidmenį. Jo skyriaus veikla orientuota į žvalgybą Artimuosiuose Rytuose ir Afrikoje. Guillaume yra biuro žvaigždė, grįžęs iš svarbios šešerių metų misijos Damaske, tampa skyriaus vadovo dešine ranka. Jo pilietinis vardas yra Guillaume Debailly, tapatybė – pagal šešerių metų legendą – Paulas Lefebvre, o kodinis pavadinimas žvalgybos bendruomenėje – Malotru. Kokia jo „tikroji” tapatybė? Greičiausiai nežino net jis pats. Damaske jis susipažino ir kurį laiką bendravo su moterimi, šiuo metu Paryžiuje dalyvaujančia konferencijoje. Nusižengdamas tarnybiniams protokolams, jis atgaivina savo „legendos” asmens tapatybę ir slapta nuo kolegų palaiko ryšį su mylimąja. Taip įsitraukia į įvykius, kurie kelia grėsmę ne tik jo tapatybei, gyvybei, bet ir visam biurui. Kuo toliau, tuo labiau asmeniniai agento interesai ir profesinės pareigos persipina, paslaptys susilpnėja ir vis labiau besikomplikuojanti situacija stumia dramą į naują nenuspėjamą teritoriją.

Kitas puikus serialo aktorius yra Jean-Pierre’as Darrousinas, kuris vaidina ramų, sąžiningą ir kompetetingą operacijų skyriaus viršininką, Henrį Duflotą. Henris tarsi tėvas savo komandai,  turintis subtilų humoro jausmą ir mėgsta puoštis linksmais kaklaraisčiais. Antrajame sezone Mathieu Kassovitzas ir Jean-Pierre’as Darroussin’as įsitraukia į įnirtingą katės ir pelės žaidimą, abu veikėjai demonstruoja aukščiausią klasę ne tik kaip puikūs aktoriai, bet ir kaip savo vaidinamos srities aukščiausio lygio profesionalai, priversdami žiūrovus sulaikyti kvėpavimą laukiant istorijų atomazgos.

Lyg atsvara dviems žvalgybos profesionalams yra Marina (aktorė Sara Giraudeau), – jaunoji agentė, kūdikio tyrumo veideliu, droviu žvilgsniu, tik baigusi koledžą (kur mokėsi inžinerijos) įdarbinta biure. Pirmajame sezone Marina „išlaikinėja” paskutinius egzaminus prieš neriant į pavojingą agentišką gyvenimą, ir pirmąją užduotį – užimti ir išlaikyti Prancūzijos ekspertės, dirbančios su Irano branduoline energetika, poziciją. Žiūrovas turi galimybę stebėti kiekvieną Marinos užduoties įgyvendinimo žingsnį: nuo kolegų kuratorių pamokymų, iki draugystės su konkurentais, kad pasiekti savo tikslą. Marinai, kaip ir kitiems agentams, ne kartą tenka susidurti su žiauriais išbandymais, žvelgti mirčiai į akis, suabejoti savo asmeninėmis galimybėmis dirbti šį psichologiškai, dažnai ir fiziškai, alinantį darbą, patirti panikos priepuolius, bet ji šiame „šnipų baseine” – viena labiausiai netikėtų ir įkvepiančių personažų.

Aktorė Zineba Triki yra moteriškoji šio serialo puošmena, vaidinanti heroję Nadia El Mansour, dėl kurios viską ant pražūtingos kortos stato Guillaume, pagrindinis serialo agentas. Ji stebina savo sąžiningumu, principingumu, didžiulėmis švelniomis akimis ir beribiu liūdesiu žvilgsnyje. Zinebos Triki vaidmuo šiame seriale taip pat labai išsiplečia, jei pirmame sezone ji tik vieno iš agentų meilužė, paskutiniame – viena iš svaresnių žaidimo figūrų.

Galima tęsti ir tęsti vardinant ekrane matomus aktorius, bet svarbiausias šiame seriale yra jo kaltininkas – Ericas Rochantas, kuris ne tik pats parašė scenarijų, bet ir režisavo, vadovavo visam kūrybiniam ir filmavimo procesui. Prancūzijoje juokaujama, kad šis žmogus niekada nemiega, dirba po 48 valandas per parą, todėl nieko keisto, kad galutinis produktas gavosi toks tobulas. Rochantas nėra naujokas „agentiškame” pasaulyje, šia tematika jau anksčiau yra sukūręs filmų – „Agentų žaidimai” (orig. „Möbius”) ir „Patriotai” ( orig. „Les Patriotes”).

Iš trijų serialo sezonų labiausiai pasisekęs yra antrasis, kuris grindžiamas Sirijos konflikto ir džihadizmo tema, o scenarijus įkvėptas šiuo metu ypač aktualiais Prancūzijoje įvykiais (Prancūzija neseniai sudarė istorinį susitarimą su Iranu dėl branduolinės kontrolės). Kūrėjai sprogdina žiūrovų protus nuo įtampos iki paskutinės serijos ir panašu, kad Ericas Rochantas kurdamas šį serialą turėjo pagalbos iš Prancūzijos CŽV, vadinamo DGSE, kurie suteikė informacijos, kaip veikia IMSI įrenginiai ir kiti panašūs intriguojantys techniniai dalykai, suteikiantys serialui tik dar daugiau autentiškumo ir išvengiant propogandinių klišių iš fantazijos pasaulio.

Be visų žvalgybinių istorijų, agentų kasdienybės, šis serialas turi dar vieną liūdną ir tragišką dugną – tai pačių agentų asmeninis gyvenimas, kuriame ilgainiui nebelieka nieko tikro. Visa tai, ne tik nuolat besikeičiančių tapatybių, legendų pasekmė, bet ir kasdienės paranojos žvelgti į supantį pasaulį įtariu žvilgsniu, net į artimiausius žmones, patikimiausius kolegas. Šie žmonės yra visada pasirengę apgauti, manipuliuoti, žudyti, kankinti, bet kokiais būdais, kad tik galėtų įvykdyti savo misiją, nes jie yra geriausi iš geriausių. Šie žmonės gali išgelbėti pasaulį nuo ISIS, bet ne visada gali išgelbėti save ir savo artimuosius. Ir tik dienoraščiuose patalpintos intymios jų mintys leidžia bent iš dalies pajausti šių žmonių  tikrąją savijautą. „Legendų biuras” geriau nei koks kitas serialas atskleidžia, kokia yra tikroji žvalgybos pasaulio vidinė atmosfera.

Ši prancūzų serialą galima palyginti šachmatų partijai, kurią lošia patyrę didmeistriai, naudodami įvairiausius triukus, manipuliacijas, aukodami žemesnes ar mažiau reikalingas figūras dėl aukštesnio tikslo. Ėjimai nenuspėjami ir nepagrindžiami, kartais prieštaraujantys logikai, sprendimai turi neatšaukiamas pasekmes, galinčias sunaikinti pasitikėjimą, sugriauti karjerą ir apsunkinti likusį gyvenimą. Tačiau didmeistris žino savo ėjimo reikšmę.

„Legendų biurą” rekomenduoju intelektualių, tikroviškų, įtampą išlaikančių serialų gerbėjams, kuriems už pigius triukus, stilingą aplinką ar santykių intrigas yra kur kas svarbiau turinio kokybė,  stiprūs personažai, atmosfera ir maksimalus įsitraukimas į tamsų žvalgybinį pasaulį, kurį tik retkarčiais nušviečia mylimų žmonių akys.

PS. Labai tikiuosi, kad sulauksime ir ketvirtojo sezono.

fb-share-icon

7 komentarai apie “[TV series]: LE BUREAU DES LEGENDES (2015-2017-)

  1. O kur ir kaip jūs čia žiūrit tuos prancūzų serialus? Prancūziškai?

    P.S. Džiaugiuos ir sveikinu su sugrįžimu :).

    1. Tai žinoma! Ir dar per prancūzu televizija :) mes tikrai ne iš tu kurie siunčiasi su vertimais ar titrais per torentus :))

  2. Kur galima žiūrėti šį serialą lietuvių kalba?

  3. Per BTV lyg rodo. Per kokį Go3 turėtų eiti susirasti.

  4. Peržiūrėjau visus 5 sezonus. Nepakartojamas.
    Gaila, kad sezono nebus. O gal?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.