Vasaros šokio mokykla „Vilniaus šokio spaustuvė“ švenčia jubiliejų

Baigiantis vasarai, rugpjūčio 23–28 d. Menų spaustuvėje jau dešimtąjį  kartą vyks vasaros šokio mokykla „Vilniaus šokio spaustuvė“. 2000 m. Lietuvos šokio informacijos centro inicijuotas renginys, kurio pagrindą sudaro edukaciniai šokio seminarai, kasmet pritraukia dešimtis šokio profesionalų ir šokiu dar tik pradedančių domėtis jaunuolių, yra didžiausias edukacinis šiuolaikinio šokio renginys Lietuvoje.

Pagrindinis „Vilniaus šokio spaustuvės“ tikslas – nuslūgus teatro sezonui suteikti galimybę šokio profesionalams pasisemti naujų  šokio technikų žinių bei pagilinti jau turimas, o būsimuosius šokėjus supažindinti su šokio pradmenimis. Per dešimt metų „Vilniaus šokio spaustuvėje“ įvairių šokio technikų mokė bei šokio istorijos seminarus vedė 39 dėstytojai iš 14 šalių. Tik pradėjus šį projektą, rengėjai skatino lietuvių choreografus dalintis patirtimi su jaunąja karta, šokio pamokas „Vilniaus šokio spaustuvėje“ vedė choreografai ir pedagogai Aira Naginevičiūtė, Birutė Banevičiūtė, Petras Skirmantas, Jolanta Grincevičienė, Vytis Jankauskas, Beata Tomaševičienė, Andrius Katinas, Ligita Viršulytė, Goda Laurinavičiūtė, perkusininkas Tomas Dobrovolskis, su šokio istorija supažindino Vita Mozūraitė ir Halmetas Šabasevičius. Plečiantis šokio bendruomenei imta kviesti dėstytojus iš užsienio šalių: JAV, Kanados, Suomijos, Prancūzijos, Rusijos, Jungtinės Karalystės, Vokietijos, Belgijos, Švedijos, Latvijos, Nyderlandų Karalystės, Danijos ir Austrijos.

Be to, „Vilniaus šokio spaustuvės“ rengėjai siekė mokslo metų ir kūrybos sezono pabaigoje suteikti galimybę naujų  idėjų turintiems jauniems choreografams, režisieriams ir besiformuojančioms trupėms pristatyti naujausius darbus, eksperimentus, būsimųjų darbų eskizus. Iš viso „Vilniaus šokio spaustuvėje“ buvo pristatyta keturios dešimtys šokio spektaklių, jų eskizų, miniatiūrų ir kompozicijų, kurias publikai parengė ne tik dvi dešimtys lietuvių choreografų ir trupių, bet ir svečiai iš užsienio: trupės „Passage Nord Project“ (Norvegija), „Åben Dance“ (Danija), „Eiko & Koma“ (JAV), Olgos Žitluhinos šokio trupė (Latvija), choreografai Liisa Penti, Maria Saivosalmi (Suomija), Agnese Vanaga ir Guntis Spridzans (Latvija). Nors pastaruosius porą metų „Vilniaus šokio spaustuvės“ meninėje programoje buvo galima išvysti tik tradicinėmis tapusias, vasaros šokio mokyklos dalyvių ir jų dėstytojų seminarų metu sukurtas kompozicijas, tačiau rengėjai tikslo suteikti erdvę pradedantiesiems šokio kūrėjams neatsisako ir žada jau kitąmet tęsti „atviros aikštelės“ tradiciją.

Šiemet Lietuvos šokio informacijos centro drauge su Vyčio Jankausko šokio teatru ir Šiuolaikinio šokio asociacija rengiamoje „Vilniaus šokio spaustuvėje“ šokio seminarus ves šeši dėstytojai iš Švedijos, Suomijos, Prancūzijos, Rusijos ir Lietuvos. Greta įprastinėmis „Vilniaus šokio spaustuvės“ disciplinomis tapusių šiuolaikinio šokio technikos bei kūrybinės laboratorijos paskaitų šiemet bus galima pasimokyti ir „Baleto be pastangų“, „Mąstymo kūnu logikos“, partneriavimo bei taiči.

Su šiuolaikiniame šokyje neretai naudojamo vieno iš Rytų  kovos menų – taiči – pagrindais „Vilniaus šokio spaustuvės ‘09“ dalyvius supažindins daugkartinis taiči Europos čempionas, daugiau negu 20 metų taiči ir jogą įvairiose šalyse dėstantis Aleksandras Kozminychas (Rusija) ir Maskvoje gyvenanti lietuvė, taip pat taiči Europos čempionė, Rusijos teatro meno akademijos (GITI) sceninio šokio katedros docentė Ramunė Chodorkaitė.

Kiek neįprastas disciplinas dėstyti rengiasi ir iš Norvegijos kilusi, šiuo metu Prancūzijoje dirbanti šokėja, choreografė ir pedagogė Annemari Autere, teigianti, jog jeigu būtų remiamasi vien individualia kūno logika, šokti – net ir baletą – galėtų būti lengva ir tam neprireiktų jokių pastangų. „Mąstymo kūnu logikos“ pamokose bus remiamasi Autere sukurtu savitu metodu – specialiais mankštos pratimais. Šiose pamokose bus siekiama sąmoningai sekti natūralias kūno judėjimo kryptis, leisti pusiausvyrai „pačiai pasirūpinti savimi“, sutelkti dėmesį ties nesibaigiančiomis energijos linijomis. O „Baleto be pastangų“ pamokose pagrindinis dėmesys bus skiriamas atsispyrimui gravitacijai. Pasak dėstytojos, teoriškai žinoti, kas vyksta kūne, labai pravartu mokantis įvaldyti konkrečią techniką. Tačiau be realios patirties, tai ir lieka tik teorija. Šis seminaras siūlo išmėginti specialius pratimus, kurie išmokys kaip išdėstyti kūną, remiantis jo paties logika bei atsispiriant gravitacijai, ir taip mėgautis pastangų nereikalaujančia technika.

Šiuolaikinio šokio profesionalams skirtas Patneriavimo ir Kūrybinės laboratorijos paskaitas šiemet ves vienu perspektyviausių Švedijos choreografų laikomas Ramusas Ölme. Belgijoje garsiojo choreografo Wimo Vandekeybuso spektakliuose šokusio ir Švedijoje spektaklius kūrusio šokėjo, choreografo bei pedagogo kuriamas šokis itin fiziškas, jis pasitelkia subtilias šokio ir teatro jungtis. Partneriavimo pamokose Ölme žada daugiausia dėmesio skirti svorio tarp dviejų šokio partnerių pasidalijimui ir kito kūno kaip savo kūno praplėtimo suvokimo lavinimui. O pagrindinė kūrybinės laboratorijos idėja – supriešinti choreografiją ir improvizaciją. Šiame seminare bus svarstoma choreografijos problema, klausiama, kas tai: sukurtas judesys, atliktas judesys ar idėja, slypinti už judesio?

Šiuolaikinio šokio technikos lietuvius šiemet mokys ne kartą Lietuvoje ir kaip choreografė, ir kaip šokėja viešėjusi viena žymiausių Suomijos šiuolaikinio šokio atstovių Katri Soini. Jos seminaro tikslas – praplėsti kūno – jo veikimo ir judėjimo – suvokimą. Pamokų metu, keliant kūnui naujas užduotis ir jį analizuojant, bus siekiama geriau pažinti ir suprasti kūno judėjimo logiką ir galimybes. Soini pagrindinį dėmesį skirs tinkamam energijos naudojimui judant, kvėpavimui ir judėjimo krypčių erdvėje tikslumui.

Jaunimo pamėgtą, šokėjų raišką, ekspresiją skatinantį  bei aktorinio meistriškumo įgūdžius lavinantį džiazo šokį  šiemet dėstys nusipelnęs Rusijos artistas, buvęs I. A. Moisejevo vardo Valstybinio akademinio liaudies šokio ansamblio solistas, šiuo metu M. Liepos fonde Maskvoje dirbantis ir įvairiuose teatruose spektaklius kuriantis šokėjas, choreografas ir pedagogas Igoris Pivorovičius, pernai choreografiją kūręs ir populiariam Rusijos TV projektui „Šokiai su žvaigždėmis“.

„Vilniaus šokio spaustuvės“ dalyvių pamėgtas ritmo ir perkusijos pamokas trečius metus ves kompozitorius, perkusininkas, pasaulyje analogų neturinčio mušamojo instrumento – Varinio gaublio – išradėjas Tomas Dobrovolkskis. Savo sukurtais instrumentais solo ir bendruose akademinės, eksperimentinės, improvizacinės ir džiazo muzikos bei šokio, teatro, kino projektuose dalyvaujantis muzikantas teigia, jog jo pamokose Varinis gaublys, stiklas, popierius, butelis, alaus skardinė, raktų ryšulys ir visa, ką „Vilniaus šokio spaustuvės“ dalyviai atsineš su savimi, taps instrumentais, siekiant skatinti kūrybingą jų raišką.

„Vilniaus šokio spaustuvės“ regėjai džiaugiasi, jog per dešimtmetį nuo pirmojo renginio, kuris vyko dar visiškai apleistose buvusios „Tiesos“ spaustuvės patalpose, padėtis pagerėjo ir vasaros šokio mokyklą jau galima rengti nors ir toje pačioje vietoje, tačiau jau ne griuvėsiuose, o moderniame scenos menų centre – Menų spaustuvėje. Renginio sėkmę lemia ir bendradarbiavimas su neseniai įsikūrusia, tačiau aktyviai veikiančia ir šokio bendruomenę vienijančia Šiuolaikinio šokio asociacija.

Visi norintieji dalyvauti, turėtų registruotis Lietuvos šokio informacijos centre elektroniniu paštu info@dance.lt, o daugiau informacijos ieškoti tinklalapyje www.dance.lt.

Parengta pagal organizatorių info

fb-share-icon

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.