VDFF 2011 pristato: „Šis tas apie Gruziją“ („Something about Georgia“, rež.: Nino Kirtadzé, 2010 m.)


Gruzija – valstybė, dydžiu ir istorinėmis aplinkybėmis turinti nemažai panašumų su Lietuva. Nors Sovietų Sąjunga žlugo dar 1991 m., tačiau kai kurie „didžiosios meškos“ politiniai žaidimai bei kiti blogi įpročiai nesiliauja bujoti iki šiol. Todėl, kai 2008 metų rugpjūtį pasiekė žinia apie karą tarp Rusijos ir Gruzijos, manau, didžioji dalis postkomunistinių valstybių sunerimo ne tik iš solidarumo.

Pavadinimas „Šis tas apie Gruziją“ savo nekonkretumu tiksliausiai nusako viso filmo esmę. Filmą sudarančios trys dalys: karo pradžia, priešistorė bei dabartis, nors nuosekliai žiūrint ir papildo ir paaiškina viena kitą, bet trūksta tam tikro nuoseklumo ir kartu žvilgsnio iš laiko perspektyvos. Tarkim, absoliučiai nesusipažinus su istoriniu, politiniu kontekstu, daugiau negu pusę filmo nebūtų aišku, kas vyksta. Kai iš tarptautinės politinės arenos veiksmas persikeldavo į vidinę Gruzijos politiką, taip pat trūko bent trumpos apžvalgos, kodėl tai yra rodoma. Nemažą „eterio“ dalį užėmė Gruzijos Prezidentas M. Saakašvilis, jo rinkiminė kampanija bei viešos kalbos (?). O štai jo politiniai oponentai, priešingai negu šukuoseną lietaus vandeniu drėkinantis Saakašvilis, panašesni į naivius vaikus, kuriems liepė būti rimtiems. Ne veltui, ir filmą savo pristačiusi režisierė N. Kirtadzé pastebėjo, jog „vieni gerai atrodo prieš kamerą, kiti – ne taip“. Ir tikrai, rinkiminius plakatus su lipnia juosta prie mašinos klijuojantys žmonės neatrodo solidžiai. Kita vertus, tokie humoristiniai „nuokrypiai“ emocine prasme ypač disonuodavo su bendrąja karo nuotaika, verkiančiais vyresnio amžiaus žmonėmis.

Nors režisierė paaiškino, kad tiesiog pirminė idėja buvo sukurti dokumentinį filmą apie tuo metu vykusius Gruzijos Prezidento rinkimus, bet, jau žiūrint į galutinį rezultatą, akivaizdu, jog trūksta žvilgsnio iš tolimesnės perspektyvos, griežtesnio montuotojo darbo. Iš kitos pusės, desperatiška būsena, kai viskas, ką gali padaryti dėl savęs ir savo artimųjų, tėra naujienų stebėjimas per televiziją, buvo puikiai perteikta. Jau nekalbant apie pavojaus signalą visam pasauliui…

fb-share-icon

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.