VDFF pristato: The Greatest Movie Ever Sold (Rež. Morgan Spurlock) [2011]

Nepamirškit, kad pas mus galima laimėti akreditaciją į visus Vilniaus dokumentinių filmo festivalio (VDFF), kuris prasidės rugsėjo 22 d., seansus, o mes pabandysim supažindinti su keliais festivalio filmais, kuriuos jau teko matyti.

Pamenu prieš keletą metų Vilniaus dokumentinių filmų festivalis pradžiugino Gary Hustwit juosta daug ką reklamščikams (bent jau dizaineriams) pasakančiu pavadinimu „Helvetica”. Šiemet programoje „(Ne)realybės dokumentika“ yra bent pora filmų reklamos, media tematika. Vienas jų yra „Kaip televizija sujaukia mums protą”, kitas – „Geriausiai parduotas filmas”.

Žinau, kad kinu nesergantys žmonės kiek geriau atsimena tik aktorių pavardes, bet režisierius Morgan Spurlock bus girdėtas bei matytas ir jiems. Visų pirma antiMcDonaldiniame „Super Size Me”. Jeigu neklystu, VDFF jis buvo pasirodęs ir kitame pavidale – kaip filmo „Ceský sen”, kuriame grupelė žmonių Čekijoje nusprendžia paleisti netikro prekybos centro (kuriame kainos neprotingai mažos, bet žmonės vis tiek užkimba ant to kabliuko) reklamą, prodiuseris. Darbas ne jo, bet braižas tas pats – paimti kokią socialinę-ekonominę problematiką ir ją išnarpliot taip, kad dauguma filmo herojų filmo pasirodymo dieną sapnuotų, kaip baisiausią košmarą.

Vieną dieną Morgan Spurlock nusprendžia, kad, ei, jeigu didžiausi pasaulyje blockbusteriai susirenka milijonus iš produktų integravimo į siužetą (product placement), kodėl gi aš savo dokumentiniame filme negalėčiau padaryti to paties? Ką ten susirinkti – kodėl gi nepadarius filmo, kurio visą biudžetą padengtų produktų integravimas? Lyg filmas filme, su režisieriu-pagrindiniu aktoriumi, „The Greatest Movie Ever Sold” po kurio laiko atrodo, kad užsižaidžia besiužetinėje realybėje, tačiau Morgan Spurlock filmai į rimtą žanrą niekada ir nepretendavo – tai provokuojanti, pramoginė dokumentika, kurioje persipina paradoksas ir ironija bei cinizmas. Taip ir čia, gavęs neigiamą atsakymą iš VW, jis perseda į „Mini” (nepamiršdamas degalinėje užsiminti, jog ačiū dievui paėmė šį puikų automobilį, o ne kažkokį tai ten VW), o neatradęs bendrų taškų su didžiaisiais asmens higienos priežiūros gamintojais, ilgainiui pradeda bendradarbiauti su „Mane ‘n Tail” – gamintojais šampūno, kuris puikiai tinka ir žmonėms, ir arkliams. Žingsnis po žingsnio Morgan Spurlock pradeda atsakinėti į klausimą „kiek žemai aš galiu kristi, kad vis tik padaryčiau šį filmą?” ir, akivaizdu, kad tai klausimas ne tik jam pačiam, bet ir visai kino industrijai. Jo pašnekovai (tarp kurių ir Quentin Tarantino, ir J.J. Abrams (Lost, Super8, Armageddon), etc.) pripažįsta, kad visi (na, gal išskyrus tokius menininkus, kaip P.T. Anderson) parsidavinėja, o specialistai užsiimantys produktų integravimu pripažįsta, kad kartais tai brand’ai nulemia, kaip atrodys viena ar kita TV serialo serija. Bendraudamas su savo advokatu ir vartydamas filmo rėmėjų sutarčių papkes Morgan Spurlock suvokia, kad fun pasižaidimas po truputį virsta kilpos užsinėrimu ant kaklo, nes pagal sutartis kiekvienas iš klientų turi teisę pareiškti pretenzijas dėl galutinio filmo varianto ir produkto pateikimo jame.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=T4Ng2P3zxfM&hd=1

„The Greatest Movie Ever Sold” nėra apie technikas, kaip veikia produktų integravimas arba kada jis veikia – greičiau jau apie tai, kas už šio proceso stovi, pradedant interesais, baigiant pinigais. Ar tai, ką mes matome yra tai, kas gimė kūrėjų galvose ar kinas bei serialai po truputį tampa nauja reklamos forma? Dabar, kai tu gali pasirinkti blokuoti reklamas internete, įsirašyti TV laidas, serialus, filmus ir vėliau juos pažiūrėti be intarpų apie tamponus ir pampersus, gudriai brand’intos pramogos gali tapti pagrindiniu keliu į vartotojo širdį bei piniginę. Bet kokia viso to kaina?

Daugiau apie šį ir kitus rugsėjo 22 d. prasidedančio VDFF2011 filmus – www.vdff.lt

fb-share-icon

3 komentarai apie “VDFF pristato: The Greatest Movie Ever Sold (Rež. Morgan Spurlock) [2011]

  1. Na taip. Nes filmo pavadinimas toli gražu neturi reikšmės „geriausiai parduotas” :)
    Jei ką, tai sorry už priekabumą, vis pykstu ant Acme Films ir pan. už jų nesuprantamus vertimus :)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.