Vilniuje atidarytas MO modernaus meno muziejus

Duris lankytojams sostinėje atvėrė Danguolės ir Viktoro Butkų iniciatyva įkurtas MO muziejus. Vietoj buvusio kino teatro „Lietuva“ iškilęs žymaus architekto Daniel Libeskind projektuotas pastatas bus atviras skirtingų interesų ir amžiaus lankytojams.
Kaip teigė muziejaus steigėjas Viktoras Butkus, MO muziejus bus ta vieta ir erdvė, kurioje siekiama patraukliai ir įtraukiančiai papasakoti apie meną. „Džiaugiuosi pagaliau pasiekta finišo tiesiąja, tačiau puikiai suprantu, jog dideli darbai laukia kaip tik po muziejaus atidarymo. Norime, kad muziejus būtų gyvas, todėl stengsimės, kad kuo daugiau žmonių norėtų atvykti, o jau apsilankiusieji – sugrįžti dar kartą“.

MO yra didžiausia ir įstabiausia privati investicija į kultūrą ne tik Lietuvoje, bet ir visame mūsų regione. Ir gal didžiųjų meno gurmanų besilankančių po tokius meno centrus kaip Londono „Tate”, Paryžiaus „Pompidou” ar Niujorko „MoMA”, mūsų gana mažutis, kompaktiškas MO meno centras labai nenustebins savo mastu ar turiniu, tačiau vis tiek reikia pripažinti, kad jo atsiradimas yra vienas geriausių dalykų įvykusių Vilniaus mieste ir mūsų šalyje. Ne tik dėl pačio centro, kaip objekto su didžiule kolekcija, bet ir kaip aukščiausios klasės mecenavimo pavyzdžių, kuris tikiuosi bus užkrečiamas ir mūsų šalyje turėsime vis daugiau verslininkų, mąstančių taip pažangiai, kaip šio meno centro iniciatoriai, finansuotojai ir įkūrėjai. Anksčiau V. Butkus yra minėjęs, kad visa projekto vertė siekia 15 mln. eurų, iš jų vien modernizmo kolekcijos sudarymas kainavo apie 4 mln. eurų.

MO muziejus buvo pradėtas statyti praėjusiais metais, vietoj buvusio kino teatro „Lietuva“. Pastatą, kurio plotas – 3,7 tūkst. kv. m, projektavo garsus architektas Danielis Libeskindas. Specialiai į muziejaus atidarymą atvykęs pastato architektas Daniel Libeskind pridūrė, jog yra projektavęs ne vieną didelį muziejų pasaulyje, tačiau jam buvo labai įdomu kurti šį išskirtinį projektą modernaus ir šiuolaikinio meno kolekcijai Vilniuje. „Be galo vertinu Vilniaus istoriją, man patinka šio miesto dvasia. Tikiu, kad muziejus taps vieta, kurioje bus galima mėgautis ir menu, ir pačiu miestu“, – pridūrė D. Libeskind. D.Libeskindas akcentavo, kad nepaisant to, jog tai galbūt mažiausias jo projektuotas muziejus, tačiau megstamiausias.

Tai, kad muziejus yra atviras visokiems požiūriams parodo ir pirmoji MO muziejuje publikai pristatoma paroda įkurdinta per du aukštus, kuruojama prof. dr. Ramintos Jurėnaitės. Parodoje pavadinimu „Visas menas – apie mus“ daug mūsų istorijos ženklų, į kuriuos kviečiama žiūrėti ir iš savo asmeninės, ir iš lietuviškosios tapatybės perspektyvos. Šiuo metu ekspozicija sudaryta iš trijų šimtų darbų, tarp kurių galima rasti šių gerai žinomų ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje, menininkų darbų: Svajonės ir Pauliaus Stanikų, R. ir A. Gataveckų, Kosto Dereškevičiau, Eglės Ridikaitės ir kt. menininkų. Parodoje visi mūsų išgyvenimai: pokaris, sovietinis atšilimas, brežnevinis sąstingis, pertvarkos skersvėjis, Sąjūdžio grąžinta nepriklausomybė ir sparčios permainos su naujais iššūkiais.

Muziejaus saugykloje, asmenine mokslininkų Danguolės ir Viktoro Butkų iniciatyva, sukaupta apie 5000 modernaus ir šiuolaikinio meno kūrinių, kolekciją sudaro Lietuvos dailės aukso fondas nuo XX a. 6-ojo dešimtmečio iki šių dienų. Ateityje planuojama turėti ekspozicijose ir užsienio menininkų kūrinių, taip kuriant meno dialogus tarp Lietuvos ir kitų šalių menininkų.

Šiomis dienomis vyksta MO muziejaus atidarymo renginiai – susitikimai su autoriais, interaktyvūs projektai, diskusijos, edukacinės programos, koncertai, naktinis parodos lankymas. Specialiai muziejaus atidarymo progai kurtas ir ne vienas performansas. Lankytojų laukia premjeros, kurias pristatys performanso menininkės Kira Nova (Ieva Misevičiūtė), Eglė Budvytytė, taip pat bus galima išgirsti specialiai MO muziejui sukurtą Vaivos Grainytės ir Arturo Bumšteino libretą. Įvyks ne viena nauja kolaboracija ir menų sintezė.

Nuo 2018 m. spalio 18 dienos MO tampa gero laisvalaikio vieta. Pvz. MO kvies pietų pertrauką praleisti muziejuje – ne tik skaniai papietauti, bet kartu ir pamatyti vykstančią parodą. Tai pirmą kartą Lietuvoje pristatomas naujas parodos lankymo ir pažinimo formatas, skirtas skubantiems ir taupantiems laiką. Čia užsukti kvies parodos, arthauzinis kinas, edukaciniai užsiėmimai, koncertai ir kiti renginiai, skirti įvairioms amžiaus grupėms. Taip pat gana patrauklios muziejaus išorės achitekturinės erdvės – terasos, erdvūs laiptai ant kurių gali prisėsti su kava, skulptūrų sodas, kurios manau taip pat bus greit pamėgtos miestiečių.

Vienas iš MO tikslų yra burti aktyvią bendruomenę – MOdernistus – kurie palaiko MO idėją ir padeda kurti naująjį muziejų drauge.

Muziejus lankytojų spalio 18-21 dienomis laukia ir dieną, ir naktį. Visa muziejaus atidarymo programa: https://atidarymas.mo.lt/

Atidarymo bilietą sudaro parodos bilietas ir 2 pasirinkti renginiai.

fb-share-icon

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.