Vilnius Jazz 2008 šeštadienio programa: džiazo kūrėjai iš penkių valstybių.

Šiandien prieš išlėkdamas į „Vilnius Jazz” renginius, sveikinu kelis pakvietimus į festivalį laimėjusias Svetlaną ir Laurą, bei palieku su šeštadieniniu anonsu – geriausia diena, kur nors eiti.

Ryškūs džiazo talentai šių metų festivalyje atstovaus Japonijai. Tai – antroji dieninio koncerto grupė: Matsumoto Kenichi saksofonų kvintetas SXQ.

Šis ansamblis atlieka originalų šiuolaikinį džiazą su „free” elementais. Pernai kvintetas išleido savo debiutinį kompaktinį diską – M.Kenichi kompozicijų albumą „in your head”.

Visi SXQ muzikantai yra kūrybingos, veiklios asmenybės, priskiriamos japonų džiazo elitui.

M. Kenichi groja ir etnomuziką bei roką. Jis studijavo ne tik saksofoną, bet ir tradicinį japonų
instrumentą šakochači.

Saksofonininkas yra įvairių žanrų Tokijo muzikos grupių narys, kelių džiazo ansamblių lyderis. Jis
bendradarbiavo su Abu Baarsu, Igu Hennemanu, Tristanu Honsingeriu, Peteriu Brotzmanu, Jorma Tapio, Hano Shoji, Toyozumi Yoshisaburo, Furusawa Ryojiro, Aketagawa Shoji, Toshi Makihara ir
daugeliu kitų muzikantų.

„Vilnius Jazz” taps viena pirmųjų tarptautinio ansamblio „Baltic Jazz Trio” scenų. Į šį kolektyvą tik praėjusį mėnesį susibūrė Lietuvos, Estijos ir Latvijos džiazo meistrai – klavišininkas Dainius Pulauskas, kontrabosininkas Toivo Untas ir būgnininkas Maris Briezkalnis.

Spalio 2 dieną trio debiutavo Paryžiuje.

Šis ansamblis atsirado Mario Briezkalnio iniciatyva. Muzikantas yra vienas ryškiausių Latvijos džiazo veikėjų. Jis organizuoja tarptautinį muzikos festivalį „Rigas Ritmi” bei tarptautinį džiazo konkursą „Sony Jazz Stage”, yra Šiuolaikinės muzikos centro ir Latvijos radijo įrašų studijos vadovas.

Būgnininkas grojo su daugeliu džiazo įžymybių, tarp jų – Groveriu Washingtonu, Tedu Cursonu, Franku Fosteriu. Jis koncertavo ir vedė meistriškumo kursus Didžiojoje Britanijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Folklendo salose.

D.Pulauskas kiekvienam savo pasirodymui „Vilnius Jazz” sukuria naujos muzikos. Nebus sulaužyta šį tradicija ir dabar, juolab kad muzikuoti su klasikinės sudėties džiazo trio – sena šio džiazo kūrėjo svajonė.

Būtent „Vilnius Jazz” scenoje 1990-aisiais prasidėjo D.Pulausko džiazo karjera.

Šiame festivalyje skambėjo etapiniai D.Pulausko džiazo seksteto projektai, o prieš kelerius metus jis pristatė čia novatorišką Siuitą džiazo grupei ir simfoniniam orkestrui, pernai – okteto programą.

D.Pulausko kolektyvai atlieka išimtinai lyderio muziką, kuri imponuoja spalvingumu, meistrišku akustinių ir elektroninių tembrų derinimu, išraiškinga dramaturgija.

Klavišininko kūryba yra įamžinta septyniuose autoriniuose albumuose ir dviejuose DVD, yra įtraukta į devynis džiazo rinkinius. Per pastaruosius penkerius metus D.Pulauskas pristatė savo muziką daugiau kaip 20 gastrolių 14 pasaulio šalių.

Trečiasis trio narys Toivo Untas yra vienas geriausių Estijos kontrabosininkų, plačių interesų muzikas. Jis organizuoja tarptautinį „Nomme Jazz” festivalį, yra kelių tarptautinių konkursų žiuri narys, pedagogas ir Estijos nacionalinio operos ir baleto teatro simfoninio orkestro muzikantas.

Kontrabosininkas koncertavo su daugeliu žinomų džiazo meistrų įvairių šalių festivaliuose, įgrojo daugiau kaip 30 kompaktinių diskų.

Vakarinis koncertas pristatys vieną šlovingiausių Niujorko džiazo scenos figūrų — saksofonininką, klarnetininką, grupių lyderį ir kompozitorių Davidą Murray’ų — su jo „Black Saint Quartet”.

Šis muzikas pelnė daugybę prestižinių apdovanojimų, įsiamžino dviejuose dokumentiniuose filmuose.

1976-aisiais D.Murray’us įkūrė legendinį „World Saxophone Quartet”, kuris paliko ryškų pėdsaką džiazo istorijoje.

Per 33 karjeros metus muzikas išleido daugiau kaip 130 albumų – tuo gali pasigirti retas šiuolaikinio džiazo kūrėjas.

Naujausias D.Murray’aus albumas „Sacred Ground” pasirodė pernai. Jis įrašytas su Cassandra Wilson ir „Black Saint Quartet”. D.Murray’us atgaivino daugiau kaip 20 metų egzistavusį kvartetą, kurio istoriją saugo italų kompanijos „Black Saint” įrašai. Saksofonininkas čia išleido 17 albumų su „World Saxophone Quartet”, Randy Westonu, Dave’u Burellu, Lawrence’u „Butch” Morrisu, Olu Dara, Anthony Davisu, Craigu Harrisu, Johnu Hicksu, Jamesu „Blood” Ulmeriu, Donu Pullenu, Steve’u Colemanu ir daugeliu kitų bendražygių.

„Black Saint Quartet” atlieka senąjį savo repertuarą bei naujas kompozicijas. Tai grindžiamas tradicijomis ir kartu atviras naujoms idėjoms džiazas.

Po D.Murray’aus projekto festivalis persikels į „Tamstos” klubą. Čia muzikuos Domo Aleksos grupė „D’Orange” ir Estijos džiazo vokalistė Sofia Rubina. Po to įvyks naktinis „džemas”.

fb-share-icon

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.