Ar bandei kada eiti kita ledo puse? Ne? O aš pabandžiau. Tiesa, ne viena ėjau. Ėjau kartu su Vytauto Stankaus eilėraščių lyriniu herojumi. Pabandžiau ir supratau, kokia to ledo kita pusė slidi.
Einu, o šalia manęs slidinėja ir vienišas herojus. Ne, ne vienišas – vienišasis. Šis žodis daug talpesnis, nes „vienišieji prasideda / … / tame tarpe / kur lieka delnus suglaudus“*. Ar bandei kada sudėti delnus, meldžiantis vienišumui? Ar pajutai, kaip tarp delnų malda pradeda kaisti? Aš pajutau, o pakeleivis guodžia:
parodyk kur skauda –
papūsiu.
Pirmoje knygos dalyje visi eilėraščiai persmelkti skaudančio vienišumo. Apima jausmas, jog į tave visąlaik įsmeigtos geliančios vienatvės akys. Ji tave kviečia ir vilioja dieną – naktį, miegant ar būnant dviese „atskirai mintimis ir slanksteliais / rankom apglėbus kelius“. Ji budi šalia. Ji nepalieka…
vienišieji prasideda krintant
žuvimi ir šešėliais
žiopčiojimu smėly vaikų
kastuvėliais
bangavimu šypsant prieš
vėją pavėjuj
raukšlėm kaktoje ir
žuvėdrų akutėm tylėjimas
plėšo plaučius
iš vieno buvimo į kitą
—
keičiant erdves
Jaučiu, kaip kiekvienas žodis paliečia sielą. Autorius taikliom metaforom tirpdo ją kaustantį ledą, bet ledas toks storas, kietas… Darosi šalta, nes eilėraščiuose labai daug mirties įvaizdžio. Ji ateina įvairiais pavidalais primindama, jog „gėlės apvarvėjusios vašku / niekad nepavirs drugiais“. Mirusiųjų prisiminimas dažnas: šmėsteli močiutė, kuri „dabar ateina / rankoj lupenos / ir dūmai“, vaikystės draugas, kuriam „tyliai į ausį / turėjau būt pirmas“, kaimynas liūdnom akim, „kuris kiaules mums skersdavo / girdėjau kaip jis nusišovė“. Ir nesugrįžęs žvejys, kurio valtis maurais apaugo…
žvejys nesugrįžo
ir nejaučia rankų jo irklai
tik eižėja medis ir dulka
mažyčiais garais
ir nieko daugiau
tik žvynuos pasiklydus mergaitė
basa tris kartus
ir rausvais iki skausmo plaukais
Mirtis eilėse persipina su sielos luošumu, besikartojančiu visoje antroje dalyje. Jis įsiskverbia tyla, prisiminimais, spalva ar žaidimais. Atrodo, jog visos šiųdienės negandos luošina ir naikina. Luošumo nenuglostysi… Lyrinis herojus bejėgiškai stebi ir laukia.
kartoju kad viskas
tarp nieko ir nieko
bet jau nebyliai
ir labiau sau.
ateik ateik
į mano valtį.
čia mano vienatvė
gilesnė.
Įtikėjau pakeleivio žinojimu, kad tokioj jaunystėj gali užuost senatvę kvepiant. Kaip mirtį. Kaip juodumą, nors man sakė, baltumas nenusitrina. Gal todėl, kad iš mažo berniuko nuojautų jau teliko tik
vėjų nuoplaišos į delną
į vėstančią kavą dienos
ir meldimas
bet jau kitoks –
deformuotas.
Gal todėl, kad lyrinio herojaus visos moterys gyvos, kol miega… Gal todėl, jog prašo jis tiek nedaug…
duok viešpatie duonos,
sakai, dar truputį rašymo
ir moterį leisk – –
bent susapnuoti. nedaug. tik
priglusti prie pėdų
ir visos tylos
jau mano.
Kai sielą draskantys ieškojimai, nerimas ir atradimai įkaitina aplink erdves, negali ledas nesutrūkti. Trečia knygos dalis leidžia įkvėpti gaivesnio oro, bet nesidžiauki – linksma nebus ir dabar. Kortos permaišytos, dėliojant gyvenimo pasjansą, tik rojaus nėra. Vėjo dvelksmas, prašymas pabūti, laužomų žodžių poškėjimas dvasios luošumą užglosto.
Leisk paklausti Tavęs, ar ledas ištirpo?
sakai tu palauk,
aš atnešiu vandens
dabar jau tikrai
tik palauk palengvės
palengvės atkartoju
voliodamas žodį burnoj
kad ištirptų
tik jeigu tikėsiu, tiesa?
– – –
Aš jau šiapus ant įprasto ledo. Slidu, Autoriau, buvo… Ir šyptelėjimas Tavo visai nepalengvino sieloj sunkumo. Ir kol slidinėjom anapus, kartais ašara tryško. Nežinau tik, kodėl. Gal skendau Tavųjų eilių gelmėje? Gal todėl, jog eilėraščiuos radau mėgstamo poeto Valdemaro Kukulo eilių liūdnumo? Juk nenustebau, išvydus įrašą po vieno eilėraščio pavadinimu:
Aš nieko daugiau nedarau čia.
Tik mirštu.
Valdemaras Kukulas
Tad ir aš grįžtu ten, kur
miestas išplyšusia burna
nemoka atjausti
tik luošiai čia dvasingi
daug giliau negyvena.
– – –
* visos citatos iš Vytauto Stankaus eilėraščių knygos „Vaikščiojimas kita ledo puse“
Teksto autorius: nebeieškau
*****
Informacija apie knygą: eilėraščiai, Kaunas : savaitraštis „Nemunas“, 2009. – 59, [4] p. ISBN 978-9986-411-73-4
nice post. thanks.
Is this somehow related to Lithuania?
thi is somehow related with poetry )