Kultūros karuselė: Savaitės aktualija – VEKS vs. Kultūros ministerija.

Tikriausiai sutiksite, kad viena iš didžiausių šios savaitės kultūrinių aktualijų buvo konfliktas tarp viešosios įstaigos VEKS ( „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ ) ir vieno iš šios įstaigos steigėjų – Kultūros ministerijos. Pabandykime pažiūrėti į visą šią situaciją ir iš kitos pusės.

Pirma, ar niekam nepasirodė keistas pačios steigėjos, Kultūros ministerijos, žestas, viešai paskelbti nebaigto audito išvadas? Ar tai nėra valstybinės įstaigos etikos stoka? Kai viešinamos preliminarios išvados ir apie jas kalbama paslaptingai, peršasi viena mintis: tai daroma sąmoningai, siekiant kompromituoti, apjuodinti, mesti šešėlį. Ir dar liūdniau, kad gali pasirodyti, jog tai dar viena politinė intriga, iš kurios kažkas siekia pasipelnyti, pasigerinti savo įvaizdį ir pan. Apie tai „Vilniaus diena“ žurnalistės Dovilės Jablonskaitės rašinys – interviu „Politikai smaugia sostinę“.

Antra, tikriausiai spėjote jau išgirsti apie judėjimą „ekspertai.eu“ , kurie savais pareiškimais pirmieji ir užvirė visą šią istoriją – neva siekdami skaidrumo ir viešumo visoje VEKS veikloje ir ataskaitose visuomenei. Sutinku, kad visi turime teisę išsakyti savo nuomonę, kelti abejones, bet, ar tai nėra labiau panašu į suinteresuotų asmenų protestą? Tokių asmenų, kurie ne oficialiais duomenimis (bet itin patikimais) nepateko į tų laimingųjų sąrašus, tiksliau VEKS remiamų projektų programą (dėl to, kad šių paraiškos neatitiko koncepcijos, Europos komisijos keliamų reikalavimų), tad natūralu, kad kažkam sukilo ambicijos ir pyktis, o savo kūrybinį potencialą dabar išnaudoja projektui „Ieškokime razinkų…“. Ir tik nemanykit, kad visoje VEKS veikloje aš matau vien pozityvius dalykus, ir ploju katutėmis po kiekvieno jų žingsnelio aprašyto spaudoje ar jau įvykusio mieste. Ne, aš ir bambu, ir tyliau, garsiau kritikuoju, bet kartu suprantu, kad šis projektas bet kuriuo atveju turi įvykti, o vien šmeižtu motyvacijos VEKS organizaciniam biurui nepakelsim.

Daugiausia priekaištų kilo dėl išeikvotų didelių biudžetų rinkodarai ir komunikacijai. Bet pvz., ar kas įsigilino į tai, kiek komunikacijai buvo skiriama kitose Europos kultūros sostinės miestuose? Ogi net iki 14 milijonų eurų (čia neskaičiuojant, kiek prisidėjo privatūs rėmėjai)! Tad mūsų planuojami komunikacijai 8.5 milijonai eurų (aptytiksliai) nėra didžiausias biudžetas tarp kitų buvusių Europos kultūros sostinių. Dar, man juokinga, kai yra linksniuojama, kiek už tuos pačius pinigus būtume pramaitinę teatrų, festivalių ir pan. Taip gali kalbėti tik tie, kurie žiūri labai trumparegiškai, neįsigilinę į esmę, pvz., kad šis projektas yra investija į kur kas platesnius, gilesnius dalykus, apskrirai į bendrą šalies kultūros politikos reformą, kultūros rėmimo nuostatų keitimą ir pan. Girdėjau kritikos ir dėl pačių komunikacijos priemonių pasirinkimo strategijos, bet jau ne kartą įsitikinau, kad daugeliu atveju mes kritikuojame tai, kas nauja, o šio projekto vienas iš tikslų yra įgauti tarptautinės kultūros vadybos patirties, išbandyti ir naujus vadybos, marketingo metodus, kurie sėkmingai pasiteisino kitose šalyse. Apie kitų šalių praktikas plačiau galite paskaityti Agnės Narušytės parengtames rašinyje, kur „Palmer/RAE Associates“, atlikusios kultūros sostinių tyrimą, stengėsi įvertinti ir apčiuopiamus rezultatus – atnaujintą miesto infrastruktūrą („akmeniniai įrašai“) ir informavimo apie procesą strategijas („popieriniai įrašai“).

Pati uždirbdama pragyvenimui iš kultūros vadybininkės amato, gerai suprantu ir užjaučiu VEKS darbuotojus, kurie šiuo metu dėl visų (dar ne iki galo išaiškintų) peripetijų negali vykdyti organizacinių darbų. Koks turi būti vidinis mikroklimatas įstaigoje, kai ši periodiškai draskoma iš visų pusių, keitinėjami vadovai ir pan. O, kaip žinia, artimiausi renginiai ant nosies – skelbiama VEKS svetainės viešuose pareiškimuose, kuriuos galite rasti čia ir čia. Kas atsakys už tai, kad nuo pat pradžių dėl valdžios ir steigėjų kaltės yra trikdomas darbas, kas atsakys už pasekmes, kai šiam projektui nebus spėta pasiruošti, kaip pridera reprezentuojant Europai savo kultūrinį veidą? Tikriausia atpirkimo ožiu vėl bus tie patys – organizatoriai?! Talinas, kuris Europos kultūros sostine taps tik 2011-aisiais, jau viską sustygavęs, turi koncepciją, ruošiasi iššūkiams. O mūsų organizacinis biuras pasirengimui turi tik du metus (įdomu, kieno dėka tiek buvo uždelsta?) ir šie dar yra eikvojami įrodinėjimui, kad viskas daroma teisėtai, profesionaliai ir t.t.. Kur matyta, kad steigėjai, užuot palaikę savo remiamą įstaigą, patys kaišo pagalius į ratus?!

„Gal tikrai perduokime kam nors tą kultūros sostinės statusą?“ – rašinyje svarsto Jurijus Dobriakovas, spėdamas, kad tikriausia dėl visko kalta tiesiog bloga karma… O gal užtektų, kad vietoj viešų svaidymusi nepagrįstais kaltinimais ir šmeižtais, dažniau būtų rengiamos diskusijos, susitikimai tarp organizatorių, steigėjų, visų kitų kultūros srities specialistų, nepatenkintų visuomenininkų, kurių metu būtų išklausomos visos pusės ir konstruktyvios diskusijos dėka priimami optimaliausi sprendimai? Trūksta susivienijimo dėl bendro tikslo – oi, kaip trūksta!

178 komentarai

 1. Pavogė ir vagia iki šiol nusikalstama gerai organizuota grupuotė su labai konkrečiom ir gerai žinomom pavardėm. Ekspertai.eu puslapyje pakankamai apie tai informacijos.
  O pirmadienį,birželio 2 dieną kviečiame pasiklausyti laidos per pirmą Lietuvos radijo stotį VEKS tema. Apie pinigus ir politiką nebus kalbama. Joje pirmą kartą bus kalbama vien tik apie programinę ir ideologinę šios organizuotų nusikaltėlių sugalvotą programos dalį.
  Laidos pradžia 11 val. (2008 06 02)

 2. Visi vagys :D Ne, na jūs konkrečiai pasakykit.. Man, pavyzdžiui, įdomu, kiek praturtėjo Bajorinienė. Įdomu, kiek nuo kokio projekto pasiėmė sau ir persivedė į sąskaitą Šveicarijos banke?

 3. paskaitykit paskutinį atgimimo numerį. ten pagrindinės pavardės yra. tikslias sumas įvardins prokuratūra ir STT, tam šios tarnybos ir dirba.

 4. Nereikia „Atgimimo“, gi patys visą tekstą esate patalpinę savo puslapyje. Tik, deja, visa, kas tame straipsnyje parašyta, telpa pavadinime – „Kultūros milijonai – po Zuoko partijos žvaigžde“. Na ir? Zuokas meras, jo meravimo metu atsiranda visas tas „Kultūros sostinės“ šurmulys, o jūs („Atgimimas“) ieško galų, kaip jis ir jo partiečiai taip giliai įsisuko į šį reikalą – o gi natūraliai. Beje, nepaisant nieko, konkretumo iš jūsų taip ir nesulaukiu.. Tas kaltas, kitas kaltas, trečias kaltas – kas kiek konkrečiai nuo kokio projekto įsidėjo sau į kišenę? Arba, kurio projekto objektyviai (juk jūs ekspertai, tikrai matote ir galite viską pagrįsti faktais) Vilniui nereikėjo? Nereikia rėkti, kad finansuojama žemo lygio kultūra ir tuo pačiu nepasakyti, o kas yra aukšto lygio kultūra. Ir ypatingai – koks jūsų manymu vertingas projektas negavo finansavimo? Nes jeigu visi gavo, tiesiog vieni daugiau, kiti mažiau, tai visa jūsų veikla panašėja į tradicinį lietuviškumą – svetimų pinigų skaičiavimą. Beje, kolegė dūrė pirštu, tai pacituosiu dalį „Atgimimo“ teksto, kurį esatę įsidėję pas save ir nurodote, kaip patikimų žinių šaltinį:

  Kaip gauti „atkatą“

  Prisistatyti nenorėjęs patikimas „Atgimimo“ šaltinis, turėjęs reikalų su Kultūros ministerijos finansuojamais projektais, išaiškino mechanizmą, kaip slepiami galai ir įteisinami iš mokesčių mokėtojų nutekinami pinigai. „Kultūros ministerijos darbuotojai ar ministerijai atskaitingi žmonės – tai tarpininkai. Jei tavo organizuojamas renginys gauna biudžetinį finansavimą, tarpininkai pasirūpins, kad oficialiai tavo projektui būtų skiriama ne tiek, kiek tu iš biudžeto prašai, ir ne tiek, kiek tau realiai reikėtų, bet, pavyzdžiui, trečdaliu ar net dvigubai daugiau. Tais pinigais pasirūpina tarpininkai“, – neskaidraus finansavimo mechanizmą, kuris buvo naudojamas ir gali būti naudojamas artimiausioje ateityje, kai bus įgyvendinama visa beveik 300 milijonų litų vertinama „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ programa, aiškino patyręs „Atgimimo“ šaltinis.

  Čia viskas, ką galit? :) „patyręs „Atgimimo“ šaltinis“, „Prisistatyti nenorėjęs patikimas „Atgimimo“ šaltinis“? Bičiuliai, surimtėkit – pažiūrėkit kiek kartų šioje temoje teigėte, kad visi jūsų minimi šaltiniai vieši ir kaltinot mus neoficialių žinių skleidimu. Į unitazą tą „Atgimimo“ straipsnį, kurio pagrindas legendinė frazė: „Kas galėtų paneigti, kad..?“ Konkretumo prašytume, nes taip tai bet kurį nepatinkantį asmenį su kažkuo suvesti gali..

 5. Galiu pasakyti tik tiek, kad ekspertai.eu visiškai nepolitikuoja ir nepolitikuos. Organizuoti nusikaltėliai – ar jie politikai ar nepolitikai tai jokios reikšmės neturi, už padarytus nusikaltimus teks atsakyti, nors žinoma kol kas mūsų šalyje tai neįprasta. Straipsnį mes tiesiog perspaudinom ir tiek.
  O mūsų atžvilgiu Jus visiškai teisus – mes nerimti. Sėkmės Jums ir Jūsų portalui.
  P.S Jeigu domina konkretumas, visa informacija yra http://www.culturelive.lt puslapyje. Ten viskas apie jų veiklą su konkrečiomis pavardėmis.

 6. ačiū, ačiū – jau ne pirmą kartą sėkmės mums linkit. jums irgi sėkmės – ne tik kritikuojant ir ieškant razinkų, bet ir siūlant – ką konkrečiai padaryti, kad būtų geriau. visiems geras nebūsi ir veks’as yra puikus to pavyzdys. ypač sunku būti geram, kai tai susiję su pinigais, tad stiprybėms tiems, kuriems tenka prie jų prisiliesti.

 7. Aš va padėkočiau ekspertams.eu, jeigu jie išsiaiškintu dėl kokių priežasčių buvo įvestos privalomos šviečiančios liemenės vairuotojams ir kam tai buvo naudinga. Vat šitas dalykas man ramybės neduoda..

 8. Ekspertai.eu siekdami išvengti baudžiamosios atsakomybės pagal Lietuvos Respublikos Baudžiamojo kodekso (2000 m. rugsėjo 26 d. Nr. VIII-1968) 238 straipsnį, pagal kurį asmenys, be svarbios priežasties nepranešę teisėsaugos įstaigai arba teismui apie jiems žinomą daromą ar padarytą labai sunkų nusikaltimą, yra baudžiami viešaisiais darbais arba bauda, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki vienerių metų ir kadangi atsakingos valstybinės institucijos delsia imtis atitinkamų veiksmų, Vilniaus apygardos prokuratūrai pranešė apie pastebėtą vykdomą nusikalstamą veiką.
  Ekspertai.eu pavyko gauti tik vieną VEKS programos projekto dokumentų paketą (projekto kaina virš 700 tūkst.litų) iš šimtų susijusių su VEKS programos įgyvendinimu, bet ir to užteko, kad būtų kreiptasi į prokuratūrą.

 9. FOTOGRAFIJŲ PAIEŠKA VEKS (Vilnius Europos kultūros sostinė 2009) PROJEKTUI „LIETUVA.GYVAI“
  Visos išsamios instrukcijos adresu http://www.ekspertai.eu skiltyje VEKS – fotografams.
  Šios gairės nėra naujos, bet galbūt kas nors su jomis nėra susipažinęs ir sėkmingai jomis pasinaudos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.