Paskelbti Auksiniai scenos kryžiai

Ką tik baigėsi Auksinių scenos kryžių apdovanojimų ceremonija – graži tradicija minint teatro dieną. Esu tikra, kad kai kas iš teatro mylėtojų stebėjo šią ceremoniją gyvai, kai kas — tiesioginę transliaciją per televizorių, tad, daug į turinio subtilybes nesileisiu, tik, prieš surašant visas nominacijas, norisi pagirti šiųmetinių apdovanojimų renginio scenarijų ir režisūrą.

Visi svečiai pirmiausia pateko į teatro sceninę ir užkulisinę dalį, kurioje ir prasidėjo pirmoji renginio dalis. Edmundas Mikulskis, Gytis Ivanauskas bei „Utopijos“ teatro aktoriai nuo viršutinių scenos konstrukcijų vaidino ištrauką iš spektaklio „Publika“. Įjungus šviesas ir praskleidus scenos uždangą paaiškėjo, kad Lietuvos nacionalinio dramos teatro (LNDT) salė tuščia, mat visi svečiai, tarp kurių ir prezidentė Dalia Grybauskaitė, kultūros ministras Arūnas Gelūnas bei visi kiti teatralai, tapo lyg gyva dekoracija: spektaklis vyko scenoje, o žiūrovų vietose sėdėjo garbingiausi vakaro svečiai – nominantai. Renginio vedėjai paskelbė, kad šįvakar jie ir bus vakaro „publika“.

Antrojoje renginio dalyje, kai visi svečiai persikėlė į tikrąją salę, vedėjai nenustojo pokštauti. Salė negailėjo aplodismentų, kuomet vienas iš vedėjų, Arūnas Sakalauskas, traukė per dantį buvusį kultūros ministrą Remigijų Vilkaitį, išleidusį įsakymą, kad tas pats teatro kūrėjas gali gauti „Auksinį kryžių“ ne dažniau kaip kas trejus metus. Išvada — nominacijų laimėtojai ateinančius trejus metus gali ilsėtis, nes jų darbas bent valstybei ir Kultūros ministerijai visiškai nerūpės.

Kultūros ministras A. Gelūnas po minėtų politinių užuominų pažadėjo grįžęs į ministeriją būtinai šį reikalą persvarstyti bei pasidžiaugė, kad ši šventė iš Kultūros ministerijos vėl grįžo į naujai prisipildžiusį gyvybės Nacionalinį dramos teatrą. Ministras pasiūlė teatrą mylėti kaip moterį — ne tik per „Moters“ ar „Teatro“ dieną, bet kasdieną.

Bene pirmą kartą šiame, teatralams skirtame, renginyje man pasirodė puikiai subalansuoti visi elementai: daug pagarbos nominantams, teatro veteranams, amžiną atilsį išėjusiems teatro žmonėms, o kartu smagiai, humoristiškai pristatytos nominacijų video etiudai bei saikingos, bet taiklios Arūno Sakalausko replikos. Visa tai padarė šį renginį nenuobodžiu, o kartu — iškilmingu.

Viso renginio metu scenos viduryje „Utopijos“ teatro aktoriai kūrė spalvotą  smėlio mandalą. Kaip simbolį, kad viskas šiame pasaulyje laikina, kad teatras tėra tik utopija, kuri vakaro pabaigoje buvo gražiai sušluota į vieną krūvelę scenos viduryje ir po smiltelę dėžutėse  išdalinta išeinantiems renginio žiūrovams.

Už visą šį, skoningai nuostabų renginį, reiktų padėkoti vakaro scenarijaus autoriui Audroniui Liugai ir režisieriui Gintarui Varnui, — tai jų dėka teatro apdovanojimams sugražintas orumas, o teatralams – graži šventė.

Visus apdovanotuosius, nominuotuosius sveikiname su darbo, kūrybos įvertinimu, o G.  draugus teatralus – dar kartą su Teatro diena!

2011 m. kovo 27 d. Auksiniai scenos kryžiai už geriausius 2010 metų teatro darbus įteikti:


Režisieriui Oskarui Koršunovui ir scenografui Dainiui Liškevičiui – už drąsą atsiverti ir konceptualią teatrinę formą.
Geriausias 2010-ųjų metų spektaklis „Dugne” pagal Maksimo Gorkio dramą, režisierius Oskaras Koršunovas, OKT / Vilniaus miesto teatras
(remiantis „Profesionalaus teatro meno kūrėjų darbų premijavimo nuostatų 33 punktu, apdovanojamas tik Dainius Liškevičius)

Kostiumų dailininkui Juozui Statkevičiui – už subtilų kostiumo ir grimo stiliaus jausmą.
Leo Fallo operetė „Madam Pompadur”, choreografė Anželika CholinaKauno valstybinis muzikinis teatras; Spektaklis „Publika” pagal Federico García Lorcos pjeses, režisierius Gintaras Varnas, Teatras „Utopia”; Šokio spektaklis „Ana Karenina” Levo Tolstojaus romano motyvais, choreografė Anželika Cholina, Anželikos Cholinos šokio teatras]

Kompozitoriui Liudui Mockūnui – už įtaigų demoniškų aistrų įgarsinimą.
„Prakeiktieji” pagal Eugene´o O´Neillo pjesę „Gedulas tinka Elektrai”, režisierius Artūras Areima, OKT / Vilniaus miesto teatras

Aktoriui Dariui Gumauskui – už sukrečiantį vaidybos jautrumą.
AKTORIUS spektaklyje „Dugne” pagal Maksimo Gorkio dramą, režisierius Oskaras Koršunovas, OKT / Vilniaus miesto teatras
(pagrindinio vaidmens aktoriaus nominacija)

Aktorei Eglei Mikulionytei – už aistringą tiesos siekį.
ANTIGONĖ Aušros Marijos Sluckaitės dramoje „Antigonė Sibire”, režisierius Jonas Jurašas, Kauno valstybinis dramos teatras
(pagrindinio vaidmens aktorės nominacija)

Aktoriui Vytautui Anužiui – už meistriškas vaidybos stilistikos metamorfozes.
PIRŠLYS, GENERALINIS, GYDYTOJAS Gintaro Grajausko dramoje „Mergaitė, kurios bijojo Dievas”, režisierius Jonas Vaitkus, Klaipėdos dramos teatras
(antraplanio vaidmens aktoriaus nominacija)

Aktorei Gintarei Latvėnaitei – už romantinio polėkio įtaigą.
CELINA Mariaus Ivaškevičiaus dramoje „Mistras”, režisierius Rimas Tuminas, Valstybinis Vilniaus mažasis teatras
(antraplanio vaidmens aktorės nominacija)

Operos solistei Sigutei Stonytei – už muzikinį intelektą ir klasikinio vokalo grožį.
GRAFIENĖ Wolfgango Amadeaus Mozarto operoje „Figaro vedybos”, režisierius Emilio Sagi, Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras

Choreografei Anželikai Cholinai – už išraiškingą naikinančios meilės viziją.
Šokio spektaklis „Ana Karenina” Levo Tolstojaus romano motyvais pagal Alfredo Schnittkes, Piotro Čaikovskio, Gustavo Mahlerio ir Gabrielio Fauré muziką, Anželikos Cholinos šokio teatras

Baleto solistei Eglei Špokaitei – už judesio, minties ir prasmės alchemiją.
OLIMPIJA Leo Delibes´o balete „Kopelija”, choreografas Kirill Simonov, Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras

Lėlių teatro kūrybinei grupei: kompozitorei, idėjos autorei Snieguolei Dikčiūtei, režisieriui, dailininkui Algiui Mikučiui, režisierei, dailininkei, aktorei Saulei Degutytei-Šiekštelienei – už išradingą ir šiuolaikišką Lietuvos etnokultūros teatrinę kalbą.
Etnologinis muzikinis veiksmas šeimai „Gandro dovana”, Stalo teatras

Teatro vaikams kūrybinei grupei: režisieriui Vaidotui Žitkui, scenografei ir kostiumų dailininkei Laurai Luišaitytei, aktoriams Benitai Vasauskaitei, Juditai Urnikytei, Eimantui Bareikiui, Vytautui Leistrumui, Daliui Skamarakui – už žaismingą kelionę į lietuviškų pasakų erdves.
Spektaklis „Pati labiausia pasaka”, Keistuolių teatras

Aktorei Monikai Vaičiulytei – už kibirkščiuojančią aktorinę energiją.
MARIJA Gintaro Grajausko dramoje „Mergaitė, kurios bijojo Dievas”, režisierius Jonas Vaitkus, Klaipėdos dramos teatras
(Debiuto nominacija)

Aktoriams Brigitai Arsobaitei, Vilmai Raubaitei, Pauliui Čižinauskui, Vytautui Kontrimui, Juliui Žalakevičiui, kompozitoriui Martynui Bialobžeskiui – už skaidrią ir novatorišką Pauliaus Širvio poezijos teatrinę raišką.
Spektaklis „Nutolę toliai”, režisierius Cezarijus Graužinis
Teatras „cezario grupė”
(Nacionalinės dramaturgijos pastatymo nominacija)

Režisieriui Cezarijui Graužiniui – už Europos ir Lietuvos teatro tapatybės paieškas.

Aktorei Reginai Rūtai Staliliūnaitei-Matulionienei – už vaidmenis, kūrusius Lietuvos teatro istorijos aukso fondą
(Padėkos nominacija)

fb-share-icon

2 komentarai apie “Paskelbti Auksiniai scenos kryžiai

  1. Gražu. Bet kai PATYS GERIAUSIEJI, tų kryžių laureatai (2010 ir 2007 m.) gauna parodyti savo meistrystę (KINO PAVASARIO uždarymo ceremonija) ir po to tenka atsiprašinėti visų dalyvavusiųjų, eilinį kartą turi įsitikinti, kad gyvename kultūros provincijoje…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.