Aistė Smilgevičiūtė ir grupė SKYLĖ – albumo „Povandeninės kronikos“ pristatymas [Lapkričio 28 d., Vilnius]

aiste-solo.jpg

Yra daugybė priežasčių, kodėl einu į grupių albumų pristatymus ar šiaip gyvus pasirodymus. Ir tik vienas dalykas, ko ten neieškau, – 1:1 gyvo atkartojimo to, kas guli kompaktinėje plokštelėje. Aš už tai jau sumokėjau ir antrą kartą to daryti nenoriu. Iš Aistės ir SKYLĖS to nesitikėjau, bet bijojau dėl kito dalyko – kaip gyvame koncerte pavyks įvertinti albumą, kurio dar nesu girdėjęs? Po pirmų kelių dainų pradėjau bijoti kitko – ar po tokio įspūdingo koncerto išvis norėsis klausyti studijinį darbą?

[youtube 0QHv3OaCwuE]

Blogiausia, kad net daina „Jūržolių šokis“ įrašyta gyvo garso koncerto, filmuoto LRT studijoje 2007 m. spalio 31 d. (koncertas išleistas DVD), pirmiausia dėl neitin vykusio montažo, neatskleidžia pasirodymo gyvumo, organiškumo, nuoširdumo ir muzikantų vidinio pasitenkinimo. Norisi akcentuoti būtent tai, nes piarinę informaciją apie penkis metus brandintą darbą, vandenį, mitologiją, baltus, folką jūs jau girdėjote, o ir galite įsivaizduoti, kaip tai skamba – vargiai šia prasme SKYLĖ kažkuo nustebino. Tačiau, kai kolega rašydamas apie „Povandeninių kronikų“ albumą lepteli, kad Aistė įnešė grupei sąstingio ir monotonijos, atsiranda begalinis noras eit pakalbėt apie muziką. Ramus ir sodrus Roko vokalas gražiai kontrastuoja su Aistės emocionalumu – be jo SKYLĖ nebūtų skylė, kaip ir be kitų puikiai susigrojusių/grojančių muzikantų (ypač ant scenos jautėsi grupės fleitisto Kęstučio Drazdausko dalyvavimas), bet būtent Aistė, o ne grupė ar prožektoriai labiausiai spinduliuoja scenoje.

aiste-abu.jpg

Stebint Aistės elgesį scenoje, su apmaudu prisimeni tikrai profesionalius Jurgos Šeduikytės gyvus pasirodymus, bet sunkiai paneigsi faktą, jog publika, ji ir muzikantai – kiekvienas egzistuoja sau. Vakar gi viskas vyko „čia ir dabar“. Grupės nespaudžia scenos baimė, profesionalumo stoka ar albumo pristatymo oficialumo sindromas. Taip, pirmoji koncerto dalis skamba gerokai solidžiau ir rimčiau negu antroji, kurioje kūriniai iš ankstesnių SKYLĖS albumų, bet gi ir kūriniai dažnu atveju („Babilonui“ tai taikoma tik iš dalies) skiriasi iš esmės. Tai kiek subjektyvus pastebėjimas, bet man visa vienijanti SKYLĖS gija – „народная душа“ – frazė, kurią dažnai gali pritaikyti „Аквариум“ kūrybai. Klausai ir supranti, kad tokia muzika galėjo gimti tik čia (Lietuvoje/ Rusijoje). Į „Аквариум“ panaši ir instrumentinė dalis. Ypač ankstyvosios kūrybos, bet argi tai blogai? SKYLĖ progresuoja ir tai matosi – jeigu „Povandeninių kronikų“ pristatymo metu visi tiesiog mėgavosi, tai retrospektyva žmones privertė… Judėti, šokti. Daug tame studentiškumo prieskonio, bet juk visi tai pereina – nuo maišto, šėlsmo iki filosofijos. „Povandeninėse kronikose“ nėra akivaizdžių hit’ų, iš karto savaitei užstringančių melodijų, tekstų, priedainių, bet tai ir brandaus darbo požymis – kai albumas visu grožiu, kaip gėlė, atsiskleidžia tik po kiek laiko, kiekvieną kartą atrandi kažką nauja. Šiuo kart reikia konstatuoti, kad tai koncerte atsiskleidžia greičiau – emocionaliau, energingiau, gyviau, nuoširdžiau. Albumo įrašai vis tik santūresni, subtilesni, bet po geros paros sukimo grotuve atrandi ir studijinio įrašo privalumus – skambesys, įrašo kokybė retkarčiais kelia šiurpą. Iš malonumo, žinoma.

Nesu tikras, ar grupė su tokia dviejų dalių („Povandeninės kronikos“ / hitai) programa dar kur pasirodys, bet… Šiuo metu juos verta pažiūrėti dėl bet kurios dalies – net niekada iki šiol nematęs pilno jų gyvo pasirodymo, užtikrinu, kad dabar tai kolektyvas esantis geriausioje savo formoje. Praleisti Aistės ir SKYLĖS gyvą koncertą šio turo (juk toks bus?) metu būtų nusikaltimas, nenusipirkti studijinio albumo – įrodymas, kad geros muzikos Lietuvai nereikia.

error0

22 komentarai apie “Aistė Smilgevičiūtė ir grupė SKYLĖ – albumo „Povandeninės kronikos“ pristatymas [Lapkričio 28 d., Vilnius]

 1. monotonija tame, kad nuo „JirK“ jau buvo aisku koks bus naujas albumas skambesio prasme, toks jis ir buvo, kaip spejau. O as pasilgau to duševno truputi gotiško folko, koks skambėjo vokaluojant Rokui. Nors čia gal mano natūra netikusi, kad iš esmės labai retai įtinka man moteriškas vokalas.

 2. Nu tikrai esu blondine ir nieko nesuprantu, nors skaitau ta pacia eilute kelinta karta
  „..kurioje kūriniai iš ankstesnių SIELOS albumų..“

  Radzevicius pries sukurdamas „SKYLE“ grojo grupėje „SIELA“, ar tu cia turi omenyje, kad Aiste grupes – MUZA, o Radzevicius – SIELA? :)

 3. Neteigiu, bet klausiu.. O vien tik Roko laikais kiekvienas albumas buvo diena/ naktis? Arba tie patys „Akvarium“. Išskyrus tam tikrus etapus, daro tą patį per tą patį, ir?..

 4. nu kazkaip ten viskas keistai suskambejo ir suderejo tai net pradejau is tikro ieskoti SIELOS grupes ankstesnes sudeties :roll:

  Dar apie konca..
  nu reikia butinai pamineti, kad fantastiksai beprotiskai graziai padainavo Aiste pora songu is „Jurates ir Kastycio“ su Marijonu. Abu taip teatraliskai apvaidino sias dainas, kad net po ju Marijonas viesai atsiprasinejo Radzeviciaus, kad „Taip isejo“ :) O siaip koncertas tikrai buvo nerealus. Jei jau paskutiniu met man jie atrode issikvepe ir neuzvedantys, tai vakar net ir su silpna sveikata prakaifavau tas 3 valandas trukusui koncerta su didziausiu malonumu ir geriu savo ausyse.

 5. gėda, didelė gėda man, kad nenuėjau!
  bet taip jau su SKyle yra – kai tik koks nors jų viešas pasirodymas, aš dėl kokių nors priežasčių NIEKAIP negaliu apsireikšti. bet jei koncertų bus daugiau, būtinai būtinai reikės pasirodyt.

  o SMilgevičiūtė…m…nuo jos balso ir numirėlis nusišypsotų…

 6. Pakylėtai aprašyta nenusižengiant realybei – tikrai vakar buvo puikus koncertas.
  Kadangi negaliu lyginti kažkokius ankstesnius audio įrašus su dabartiniais (nesidomiu tuo), muzikantų sudėties ar jų brandas pagal laikmečius, tai tik pažymėsiu, jog ant savo kailio vakar įsitikinau gyvo koncerto klausymo svarbą pagal radimosi vietą ir dislokaciją, kuri reikšminga bet kokioje salėje. Stipriai pavėlavęs nusigrūdau kaip įpratęs „kuo arčiau“. Šaunu matyti betarpišką bendravimą susižvalgant atlikėjams, prakaito lašus ant Kęstučio kaktos, seksualias Aistės raukšlytes žanduose besišypsant, o įsijautus į J.Smorygino rolę ir nepasitenkinimą makiažu. (Nors kas žino – gal kaip tik toks ir tinka, nes Aistės veidas yra man „neaiškiausias“ iš visų žinomų dainininkų – Eurovizijoje juk dalyvavo su „kaukėmis“. Malonu buvo pagaliau į ją įsižiūrėti). Stebėjausi, kad stipriai girdisi, nors suvokiau, jog kartu su LNK gyvo garso šoumene Skaiva esame ne kolonėlių veikimo zonoje. Tačiau per ilgai nesupratau, kas yra vis dėlto ne taip. Apsikvailinau ten tūnodamas, nesusiorientuodamas, kad ansamblis skamba sau, „barabanas“ – sau. Kada patekau į garso operatoriaus zoną, supratau, kad tik antrą dalį ir išgirdau koncerto. Prisiminiau seną faktą, jog mačiau, kaip 8-ojo dešimtmečio pop muzikos korifėjus kompozitorius Mindaugas Tamošiūnas barė per prestižinį festivalį „Gintarinė triuba“ vienos grupės lyderį, kad „pas tave girdėjosi tik „trombonas ir būgnai“ (o aš pats susikūriau tokį efektą vakar), kad dabartiniais laikais Gotan project koncertuodamas Vilniuje galingu bandonijos, kompiuterinių mušamųjų ir vokalo garsu nutildė gitaristą, smuikininkes, kurie prapuolė koncerte net iš bet kur klausant, taip ir aš susigadinau „šmotą“ koncertinio laiko…
  Nieko, didžiuma antros dalies irgi leido gerai pakaifuoti.
  Kadangi esu užsivertęs Akvariumo naujausiais koncertiniais video įrašais, nesutikčiau, jog „Skylė“ prilygsta puikiems muzikantams bei uoliems komersantams iš Sant Peterburgo. Anie kol kas dar kietesni visose pozicijose. Skylė jeigu ir turi pranašumą prieš Jurgos grupę, tai stengimusi nesuversti viso vokalo ant vokalistės ir bandyt ansamblinį dainavimą. Naujos dainos, nors ir mažiau „popsinės“, nusileidžiai atšlifuotoms senosioms.

  Mūsiškė Jurga jei šiandien nueis į bendravardės koncertą, galės ant karštųjų palygint. Linkėčiau tik nesuklyst su dislokacija…

 7. Su „Akvariumu“ lyginu tik pagal skambesį, dvasią – tikrai ne grojimo profesionalumą. Kur jau ten su tais vilkais lygintis..
  p.s. o stovėjimo vietą visuomet geriausiai rinktis pagal tai, kur stovi garsistai. net jeigu jie kitoje salės pusėje būtų.

 8. Šitą žinau. Bet įlėkęs, soundmasterio nepastebėjau, o iš parterio galiorkos pasirodė, jog gan užstojamas vaizdelis. Mėgstu būti arti muzikantų ir jausti betarpiškumą. Šįkart „išsivertė“ tai prieš mane…

 9. ale kaip sugalvoti kad stovint vos ne virs koloneliu bus normalus garsas? :)

 10. Ne vos virš kolonėlių, o tikrai virš kolonėlių…

  Klausėsi daug žmonių, ir pirmas įspūdis, jog viskas gerai – visi instrumentai girdisi. Tačiau būgnas baisiai išsiskyrė. Galvojau, kad toks „suvedimas“…
  Esu tikras, jog visi tie žmonės, buvę šalia balkone ir iki šiol džiaugiasi sėkmingu koncertu…
  Yra tik vienas niuansas – jie neatėjo prie jūsų…
  Gyveni ir mokaisi. Juk su Bejartu spektakliu gavosi tikras skandalas – mes 4-i iš darbovietės neatsidžiaugiame, o „matę tik pusę scenos“, garsiai keikia renginį. Ten tikrai rengėjai nepaplanavo – per daug susodino arti scenos šonuose žmonių. Omnitelis norėjo kuo daugiau „suštabeliuoti“ nusipelniusių jiems, tai „persūdė“. Čia juk irgi stengiamasi, kad kuo daugiau staliukų būtų…

 11. Arūnai, ten kaip tik pasistengė dėl tų staliukų. Šiaip jau toje vietoje, kur stovėjom, priešais sceną, anksčiau būdavo staliukai. Kita vertus, labai džiaugiuos, kad užlipau į viršų pafotografuoti – reikėjo/ vertėjo muzikantus (ypač Aistę) pamatyti iš arčiau. Vėliau jos gyvumą lengviau „matyti“ ir iš toli.

 12. Aš visada galvojau, kodėl Skylė negalėtų būti kaip Arcade Fire tokio lygio / nacionalinio populiarumo grupė. Tikrai juos seniai pažįstu, ir pas juos visada buvo šaunių romantiškų dainų. Bet visa ta pseudo (?) baltiška (akišipih) painiava tekstuose manau juos skandina Platelių ežere…

 13. na, bent jau su šio albumo tekstais į mūsų radiją tikrai neišlipsi :) aš irgi galvoju, kam toks užsiciklinimas, juk ne visi tekstai apie ūdras, dievus ir perkūną yra popsas. deja, bet bent jau atmestinai peržvelgus „povandeninių kronikų“ tekstus, kažko didesnio tame neradau. tebūnie mitologija, bet ir ji turėtų būti kiek daugiau nei.. tai, kas yra.
  kad ir kaip, kas jo nemėgtu, tiesiog didžiuojuosi sufjan stevens gabumais, kai jis pavartęs miesto metraščius sugeba sukalti tokį tekstą, kad niekada neįtarsi, kad tai yra ne fikcija, bet meniškai susukta dokumentika.

 14. :D nu nemates as ju tais metais, tik kasetes klauses. atrodė kaip siandie Saules kliosas per kokia Evizija.

 15. Žmonės, ar jūs girdėjot Strazdo akepelą finalinėje dalyje. Jūs galėjot būt ramūs? Jums nebėgiojo niekas per nugarą?…

 16. Girdėjom. Gi pirma nuotrauka padaryta atliekant „Strazdą“. Ne šiurpuliukai nebėgiojo, bet gražu buvo. Labai vykęs pasirinkimas paskutinei dainai. Daug kam ir netikėtas ;)

 17. Šiandien 20.15 val. per LTV 2 bus transliuojamas šis koncertas. Nepraleiskite!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.