Arcade Fire – „The Suburbs“ [2010, Merge].

Kai galvoje pradedi dėlioti pavadinimus, supranti, kad „Arcade Fire“ yra dalyko vadinamo indie priešakyje. Na, kas dar? „Animal Collective“? „Xiu Xiu“, „Deerhoof“, „Coco Rosie“ ir panašūs su kone kiekvienu darbu sugeba šmėkštelėti metų pabaigos geriausiųjų -tukuose, tačiau vargiai tuo pačiu sulaukia rimtesnio masių palaikymo. Tad nenuostabu, kad iš atitinkamų nuotaikų šešėlio pasirodantis trečiasis „Arcade Fire“, laukiamas springstant seilėmis ir daužant į tuščias lėkštes peiliais bei šakutėmis.

Kai prieš porą mėnesių (?) „The Suburbs“ anonsavo to paties pavadinimo singlas ir jo B pusė „Month Of May“ tegalėjai kramtyti šakutę – tai nė iš tolo nebuvo panašu į „No Cars Go“. Panašiu metu pasirodęs „We Used To Wait“ nuteikė viltingai, bet tada jau išvis nebežinojai ko gali tikėtis galutiniame rezulte, kuris, pasirodo, „The Suburbs“ atveju ir yra pats svarbiausias.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=5pp3olGyku0

Ready To Start (Live)


Ready To Start (CD version)

„The Suburbs“ – konceptualus albumas. Šiek tiek perlipdamas valandos rėmus, vieno kritiko buvo pavadintas jų Radiohead „OK Computer“ versija, tik geresnė. Gerumas dažnai yra skonio reikalas, bet toks įvertinimas albumo/grupės ambicijų kiekį nusako gan taikliai. Kai daugeliui kolektyvų duok dieve pavyksta išstenėti kokybišką darbą, tai grupės lyderiui Win Butler neatrodo problema kiekvieną dainą padaryti bendros istorijos dalimi. Kiekviena daina, tai lyg žvilgsnis atgal, į tuos laikus, kai perfrazuojant „Sprawl II“ negyvi prekybos centrai nedygo vienas už kito, lyg kalnai, kai darbas nesiurbdavo tau kraujo, kai tu gyvenai mažame miestelyje ir tavęs nebandė praryti pilki priemesčių monstrai su savo skubėjimo ir vartojimo kultūra. Gal todėl, kai jau praryji visą „The Suburbs“ piliulę, net ir kadais išgirsta „The Suburbs“ nušvinta kiek kitomis spalvomis, kai nupieštoje kasdienybėje išnyra „So can you understand? / Why I want a daughter while I’m still young / I wanna hold her hand / And show her some beauty / Before this damage is done. // But if it’s too much to ask, it’s too much to ask / Then send me a son“


The Suburbs

Win Butler dar prieš pasirodant albumui sakė, kad skambesio prasme tai bus kažkas tarp „Depeche Mode“ ir Neil Young. Jeigu ant popieriaus tai atrodo kaip neįprastas kratinys, tai plokštelėje jis dar prasiplėčia – tai ne tik „DM“ ir Neil Young, bet visa, kas telpa tarp jų, o tai beveik bet kas – nuo klasikinių „U2” ar „New Order“ (yra gražių e-bosinių linijų) iki archyvinių „Abba“ arba Kim Wilde, iki eksperimentinių „The Knife“. Antai „Moden Man“ man epizodais primena „Smashing Pumpkins“ „Adore“ laikus, kai Billy Corgan sakė, kad rokas mirė, o jie su savo sintezatoriais šoks ant jo kapo. Kaip, beje, ir visas „The Suburbs“ pateikimas man kiek primena Billy Corgan „I used to be a little boy so old in my shoes…“ („Disarm“).


Modern Man

Žinoma, kaip dažnai būna su konceptiniais albumais, šis neišvengia pasvarstymų apie trukmę. Už „Sprawl I“ ir „Sprawl II“ konceptualiau ir nebeįmanoma (tai lyg dviejų žmonių to paties perteikimas kitomis akimis), bet muzikine prasme „Sprawl I“, stipraus albumo kontekste, ilgainiui prašosi būti ištrintas. Tas pats ir su „Half Light I“, kuri nei atsiskleidžia bendrame albumo kontekste, nei juo labiau prieš „Half Light II (No Celebration)“.


Half Light II

Atmetus šiuos smulkius prisikabinimus, albumas yra laukinis žvėris. Prisipažinsiu, greitomis suvalgęs albumą pirmą kartą, nenorėjau patikėti savo ausimis – po „Funeral“ ir „Neon Bible“, „The Suburbs“ geriausiu atveju atrodė, kaip „work in progress“, kurį dar reikia patikrinti koncertų metu ir tik tada važiuot į studiją įrašyt. Bet kaip viskas pasikeičia po 3 ar 5 perklausos… Įdėmios, o ne foninės perklausos, beje. “The Suburbs” nėra kabinantis ta tradicine prasme, kai užsimeti ir jauti, jog skamba „hitukas po hituko…“. Tai nėra tas atvejis, kai gali užsiprogramuot 1, 2, 3, 7 ir 9 dainą. Jos tiesiog neskambės. „The Suburbs“ yra albumas iš didžiosios A ir nepaisant kelių netobulumų, kol kas sunku patikėti, kad metų pabaigoje „Arcade Fire“ turės stiprių konkurentų.


Sprawl II

O kai jau prisijaukini… Vis tik pasigirsta „hitukas po hituko“.

fb-share-icon

12 komentarų apie “Arcade Fire – „The Suburbs“ [2010, Merge].

  1. Arcade Fire tikrai stebina – trečias albumas, trečias šedevras. Gal ir kitoms grupėms verta brandinti dainas tris metus (Funeral – 2004-aisiais, Neon Bible – 2007-aisiais, Suburbs – 2010-aisiais) ir tik tada duoti kažką tokio, užuot kepus albumus kasmet?

  2. Man tai jis yra „Automatic For The People”. Bet įdomus ir jūsų palyginimas su Corgaino „Disarm” laikais. Jis taiklus. Tai Amerikos kontineto albumas, apie prarastą vaikystę/jaunystę. Aišku dabar kiti laikai, bet Butlerių ir Reginos mafija, darbštumas, studijinė perfekcija daro savo.

    Labai imponuoja ir tai, kaip jie viską atlieka gyvai. Niujorko koncertą žiūrėjau gyvai per tą supŪŪtą Jutube – viskas gražiai atrodė. Gera matyti Richardą ir Sarah kurie lankėsi Vilniuje su Bell Orchestre ir su kuriais teko pakalbėt gyvai puikiai muzikuojant gyvai ir su AF. Žodžiu belieka palinkėt sveikatos, nes turbūt šito albumo turas užsitęs ilgai… dar iki kitų metų festivalių. Ar ne puiku būtų pamatyt šiai kartai Arcade Fire Heinekene, ar kokiame Offe.

  3. Ne, ne puiku, mėginsim pamatyt kur nors alone anksčiau :) Beje, minimo koncerto iš 17 ar kiek dainų jau yra berods 10. Gal ilgainiui ir visą sudės? Beje, „Disarm” citata neatskleidžia apie ką yra daina, tačiau puikiai iliustruoja tai, ką tu ir pastebėjai, tai apie ką yra albumas.

  4. „Disarm” yra kiek žinau apie komplikuotus santykius su motina. Bet kiekviena šeima, pavyzdinga kaip turi būt, ir gyvenanti priemestyje, juk vistiek turi spintoje skeletą, ar ne?

    Įdomu, kad „Arcade Fire” kaip pastebėta iki šiol kartoja tą savo frazę „kids”, juk jų net fanų saitas vadinosi „Us Kids Know”.

  5. Beje ir ne tas pats žinot, kad gabalai iš Madison yra kažkur sudėti ir žiūrėti juos gyvai kažkokiam Vilniuje, saulei kylant ir įsidienojant.

  6. hm, po daugelio (5+) perklausų uždėjau pliusą ir aš. tik kol kas man iki radiohead „OKC” toli, trūksta ir iki geriausio AF albumo titulo, bet jau ne šviesmečiai. tiesa, pirmoji pusė vis dar lengviau mane paima, nei antroji; albumo trukmė irgi dar lengvas klaustukas. bet kuriuo atveju, geriausių 2010 metų albumų sąraše figūruos tikrai.

  7. Prisipratinau iš trečio karto. Prieš kelias savaites monotoniškai skambėję būgnai pavirto į vientisą ir nuostabiai melodingą kūrinį.

  8. per Jonines, birželio 24, AF duos koncertą Torwar arenoje Varšuvoje. bilietams sparčiai tirpstant (kaina 124-144 zlotai) klausiu – gal yra norinčių susikomplektuot į kelioninį ekipažą?
    galit rašyt į liudesys@gmail.com

  9. o gal kas nors bande atsiskaityti uz bilietus i koncerta varsuvoj ne per paypal (o, pvz, visa virtuon) ir galetu pasidalinti patirtimi? :) man kazkodel neleidzia iki galo atlikti operacijos…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.