[namų kino teatras:] KONTROLL (rež. Nimród Antal, 2003), arba Ar reikia Vilniui metro?

Visi, ko gero, dar pamenam tą, grandiozinį, Vilniaus mero A. Zuoko planą – pastatyti Vilniuje metro. Tai vat, čia aišku ne visai į temą, tačiau neseniai pažiūrėjau vengrų kilmės režisieriaus Nimród Antal filmą Kontroll (2003), kurio visas veiksmas vyksta požeminėse metro stotyse. Pažiūrėjau ir pagalvojau – nieko sau, turbūt metro ir yra ta vieta, kurioje susitelkia didžiausia keistuolių koncentracija. Būti keistuoliu – čia tampa ne tik garbės reikalu, nes praleidžiant tiek daug laiko kažkur giliai po žeme kitaip ir neišgyventum.

Tai apie ką filmas? – netekę kantrybės galit paklausti ne vienas. Na, tiesą sakant, šimtu procentų nesu tikras – lyg apie maniaką, stumiantį žmones ant metro bėgių, lyg apie meilę giliai po žeme, lyg apie metro kontrolierių darbą, lyg apie savęs paieškas ar bėgimą nuo savęs, o gal apie nepritapėlius, kuriems kontrolieriaus darbas – tai paskutinė galimybė kažkam kažką įrodyti ar tiesiog rasti dar didesnių nevykėlių, kuriems galėsi išrašyti baudos kvitą, o gal galų gale apie visa tai iš karto. Kaip ten bebūtų, filmo kuriama atmosfera superinė – amžina prieblanda, kurioje kartas nuo karto tampa visiškai tamsu, kur didžiulius žmonių srautus netikėtai keičia visiškai tušti tarpai, dar reiktų pridėti pagrindinio veikėjo Bulčiu klajones metro labirintais, kuriais jis keliauja kiaurą parą, jo vizijas sapnus ir NEO grupės muziką. Sudėjus visą šitą gaunamas puikus kokteilis, su kartoku prieskoniu ir tamsiai šviesia nuotaika, o svarbiausia nė vienos scenos ant žemės paviršiaus.

Dar viena filmo stiprybė ta, kad net juokingiausiose situacijose, kurių čia tikrai netrūksta, išlieka tam tikras tragizmas, o tragiškose situacijose neretai norisi garsiai juoktis. Bet vis tik juokingiausia filmo scena – tai kontrolierių apsilankymas pas psichologą, gaila tik, kad ji tokia trumpa, nes norėtųsi dar ne vieno monologo vedančio į neviltį baltu chalatu vilkintį žmogų.

Viską sudėjus galiu drąsiai teigti, jog imdb skirtas reitingas 7,5 yra tikrai per mažas. Galėčiau duoti maksimalų įvertinimą, tačiau už pačią paskutinę pabaigos sceną nubrauksiu vieną balą, nes mano galvą, ji visiškai neatspindi filmo nuotaikos ir jam neprilygsta, nors ir yra logiškai pagrįsta, juk atsako į pagrindinį filme užduotą klausimą – kaip iš čia ištrūkti? Ir nors, kaip sakė vienas filmo herojus, „yra daugybę kelių ištrūkti iš čia“, režisieriaus pasirinktas Bulčiu išėjimo į paviršių kelias man atrodo neįtikinamas.

p.s.: Bijau, kad atsiradus metro Vilniuje tai bus ne keistuolių susirinkimo vieta…

httpv://www.youtube.com/watch?v=SEKcOvCY8g0

fb-share-icon

2 komentarai apie “[namų kino teatras:] KONTROLL (rež. Nimród Antal, 2003), arba Ar reikia Vilniui metro?

  1. Vienas iš ryškiausių 2004 m. KINO PAVASARIO filmų!!

  2. Man – vienas geriausių kino pavasario filmų apskritai. Čia sprendžiant pagal tai, kuriuos atsimenu, o kurių ne. Ir garso takelis jėga.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.